دوشنبه, 02 اسفند 1395 09:05

برگزاری اولین جلسه از دومین دوره آموزشی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) در ترم جدید

دومین دوره نشست علمی اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) با حضور استاد حجت الاسلام دکتر کلانتری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران برگزار گردید.

دکتر کلانتری پس از مرور برخی مباحث مطرح شده در جلسات دوره گذشته به بحث در باره نظریه و اندیشه سیاسی امام (ره) پرداخته و افزودند:امام خمینی (ره) از اول براین نظر و اعتقاد بودند که در عصر غیبت در راس حکومت و حاکمیت ،ولی فقیه باشد،لذا بحث و نظریه ولایت فقیه را مطرح نمیودند.

استاد کلانتری افزودند:

چهار کلید واژه و رکن اصلی و اساسی نظریه امام شامل ولایت ،مطلقه،انتصاب و فقیه بود که در طول جلسات ترم قبل  دو مفهوم آن پرداخته شد.

ایشان در ادامه به معنای کلمه مطلقه و مفهوم آن در نظریه امام خمینی پرداختند که دارای سه معنای می باشد.اولین معنای آن همان ولایت عام است که طبق آن اگر فقیهی نظرش بر این بود که فقیه تنها در فتوا دادن و قضاوت کردن ولایت دارد چنین عالمی نظرش ولایت مقیّده است و اگر فقیهی علاوه بر این دو ،ولایت در امر حکومت و حاکمیت را نیز قائل بود نظریه اش ولایت مطلقه می باشد و نظر امام نیز بر همین مبنا بود.

علاقه مندان برای ثبت نام در این دوره آموزشی می توانند به ساختمان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران واقع در خیابان ۱۶ آذر مراجعه نمایند. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

تماس با ما

آدرس : تهران. میدان انقلاب. خیابان 16 آذر. نبش کوچه رهنما . پلاک 30:  نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران