یکشنبه, 23 آبان 1395 10:16

خطری که امروز در مورد عاشورا وجود دارد، غیرِسیاسی کردن عاشوراست

حجت السلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جمع دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ایران گفت: عده‌ای دوست دارند دین خدا را یک «دین غیرسیاسی» معرفی کنند، خطری که امروز در مورد عاشورا وجود دارد، غیرِسیاسی کردن عاشوراست، امروز با این خطر مواجهیم که در میان عوامل قیام امام حسین(ع)، آن بُعد سیاسی‌ این قیام در حال کم رنگ شدن است.

 

وی ادامه داد: امروز جامعۀ اسلامی و امت اسلامی، نیاز به بازیابی مجدد هویت خودش دارد، امروز امت اسلامی در آستانۀ یک تحول بزرگ، در تمدن جهانی و به دنبال احیای تمدن بزرگ اسلامی است، تمدن اسلامی هم بدون هویتِ صحیح و قابل افتخار، اتفاق نمی‌افتد؛ برای بازیابی این هویت، یکی از شاخص‌های مهم، بازگشت به آن حرکت عظیمی است که به عنوان نهضت امام حسین(ع) یا به عنوان عاشورا و کربلا در فرهنگ ما وجود دارد.

 

محمدیان اظهار داشت: از نظر امام حسین(ع) بزرگترین مشکل آن روز، مشکل حاکمیت جامعۀ اسلامی بود. اساسی‌ترین موضوع، این است که چه کسی بناست جامعۀ اسلامی را مدیریت کند؟ چه کسی بناست حاکمِ جامعۀ اسلامی باشد؟

 

وی گفت: از نگاه امام حسین(ع) علت‌العلل و ریشۀ همۀ مفاسد و ظلم‌ها، به بحث حاکمیت در جامعۀ اسلامی برمی‌گردد. این جزء بنیادی‌ترین مسائل اجتماعی است، اما کمتر به این موضوع پرداخته شده است. یک نگاه غیرسیاسی به دین، موجب شده که برخی انحرافات اساسی در دین پدید بیاید.

 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها عنوان کرد: متاسفانه این تفکر «فاصله‌گرفتنِ اهل دین از مسائل سیاسی» در بخش‌هایی از جامعۀ اسلامی، نهادینه شده و به قدری ترویج پیدا کرده که جمعی از مؤمنان ما، سیاسی بودن را برخلاف تقوا تلقی می‌کنند!

 

وی افزود: عده‌ای عاشورا را به‌گونه‌ای معرفی می‌کنند که فقط جنبه‌های عاطفی عاشورا و ارتباط قلبی ما با امام حسین(ع) و بخشیده شدن گناهان و برقراری عشق و رابطۀ محبتی بین ما و امام حسین(ع) مطرح باشد، اما اینکه «اصلاً امام حسین(ع) برای چه قیام کرده بود؟» کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 آبان 1395 10:21

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب

تماس با ما

آدرس : تهران. میدان انقلاب. خیابان 16 آذر. نبش کوچه رهنما . پلاک 30:  نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران